Lanzania - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej

Zobacz nas naFB

Aktualności

Jesienny rajd pieszy po Wysoczyźnie Elbląskiej

W piątek 50 uczniów ze szkół podstawowych z Milejewa i Tolkmicka pod opieką nauczycieli i rodziców i pod przewodnictwem Łukasza Kruka - pracownika Parku Krajobrazowego Wysoczyzna Elbląska wyruszyło ze świetlicy w Kamionku Wielkim. Pierwszego dnia trasa prowadziła wzdłuż Zalewu Wiślanego torami Kolei Nadzalewowej do Nadbrzeża, gdzie zatrzymali się na terenie starej cegielni, o której bardzo ciekawie opowiedział obecny właściciel terenu, gdzie się znajdowała cegielnia. Potem przeszli do stanicy wodnej, gdzie oglądali przycumowane jachty i podziwiali zachód słońca nad Zalewem Wiślanym. Ostatnim przystankiem tego dnia był pomnik czczący pamięć pomordowanych więźniów podobozu Hopehill hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Po powrocie do świetlicy było ognisko, pieczenie kiełbasek i nocleg.

Rano po śniadaniu odbyły się konkursy: sportowy, wiedzy i plastyczny (pt."Krajobraz Wysoczyzny Elbląskiej i Zalewu Wiślanego"). Po zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji wszyscy wyruszyli w drogę w kierunku Wichrowego Wzgórza. Po drodze zatrzymali się przy cmentarzu ewangelickim, gdzie przed II Wojną Światową byli chowani okoliczni mieszkańcy, o historii cmentarza opowiedział pan Łukasz Kruk. Potem przystanek był przy domu podcieniowym, o którego historii opowiedziała nam jego właścicielka, bardzo miła pani, zaprosiła też wszystkich na ekologiczne jabłka do sadu. Ostatnim etapem drogi przed powrotem było przejście przez las i łąki na wzgórze, skąd rozciągał się piękny widok na okolicę. Po powrocie do świetlicy zostały podsumowane konkursy i wręczone nagrody, każdy uczestnik otrzymał też słodkiego wafelka i breloczek odblaskowy. Podczas rajdu wszyscy uczestnicy brali udział w akcji "Sprzątanie Świata" zbierając po drodze śmieci. Pan Łukasz Kruk wyróżnił uczniów Judytę Gabiec i Łukasza Łukawskiego, którzy najwięcej zebrali śmieci, wręczył im książki z krajobrazami Wysoczyzny Elbląskiej. 

Serdecznie dziękujemy  osobom dorosłym, którzy wzięli udział w rajdzie za pomoc w opiece nad jego uczestnikami.

Projekt pn. "Rajdy piesze po Wysoczyźnie Elbląskiej 2017" został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatu Elbląskiego.

 Aleksandra Sosnowska-Kessler i Renata Rzepnicka 

 

 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego
na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie.


  •  
  • czarterujtu.pl

Partnetrzy stowarzyszenia