Sprawozdanie za rok 2016

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej „Lanzania” za 2016r.

Obecnie Stowarzyszenie liczy  42 osoby, w 2016r. zapisały się  4 osoby.

W 2016 r. wzięliśmy udział w konkursie ofert dla organizacji pozarządowych, które organizował Starosta Elbląski, otrzymaliśmy dotację na zorganizowanie rajdów pieszych po Wysoczyźnie Elbląskiej pod nazwą „Wiosna, jesień na Wysoczyźnie Elbląskiej 2016” oraz zawodów sportowych pod nazwą „Bieg upamiętniający chrzest Lanzanii w 1216r”, środki finansowe na wkład własny otrzymaliśmy od Burmistrza Tolkmicka. Całkowity koszt obu projektów wyniósł: 7875 zł. W realizację zadań włączyli się wolontariusze - nasi członkowie.

Rajdy trwały cztery dni: wiosenny 10 – 11 czerwca 2016r., jesienny 16 -17 września 2016r. łącznie wzięło w nich udział ponad 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tolkmicku i ze Szkoły Podstawowej w Milejewie. Trasy prowadziły po Wysoczyźnie w Pogrodziu (wiosenny) i w Tolkmicku (jesienny).

„Bieg upamiętniający chrzest Lanzanii w 1216r” odbył się dnia 28 maja 2016r. Do biegu i nordic walking zgłosiły się 163 osoby w wieku od 2 do 69 lat.

2. Nasze Stowarzyszenie przez cały 2016r. brało aktywny udział w pracach Komitetu Organizacyjnego Obchodów 800-lecia Chrztu Lanzanii, nasi przedstawiciele m.in. pomagali w organizacji i brali udział w konferencji popularnonaukowej: „Chrzest Lanzanii – historia nieznana” w dniu 19 lutego, w warsztatach historyczno-archeologicznych w dniach 24 i 25 czerwca i 2 października oraz w obchodach Dni Jakubowych 23-25 lipca.

3. Stowarzyszenie poniosło koszty ubezpieczenia łodzi, opłaciło składkę w ramach członkostwa w LGR Zalew Wiślany, wykonało konserwację sprzętu (łodzie i drezyny), sprzęt został zabezpieczony na zimę i bezpiecznie przezimowany.
Latem obie łodzie RIB zostały naprawione.

4. Zorganizowano przejażdżki drezynami:

9 lipca 2016 r. odbył się objazd techniczny odcinka kolejowego  na trasie: Braniewo Brama – Frombork – Święty Kamień – Tolkmicko. Organizatorami tego objazdu było Starostwo Powiatowe w Braniewie.

10 lipca odbył się objazd techniczny na trasie Tolkmicko – Suchacz - Tolkmicko.

Dwie osoby wynajęły drezyny na rodzinną wycieczkę.

5. Braliśmy udział w regatach na Zalewie:

·         Masfrost Cup

·         Puchar Trzech Marszałków

·         Fromborska Jesień

6. W 2016 roku odbyły się imprezy integracyjne członków Stowarzyszenia:

a. styczeń – kulig z ogniskiem

b. lipiec - przejażdżka drezynami z ogniskiem w Suchaczu nad Zalewem Wiślanym,

c. 14 września - ognisko nad stawami.

7. W sezonie letnim w niedziele odbywały się bezpłatne rejsy dla chętnych osób.

8. W dniu 3 grudnia 2016 r. we współpracy z Urzędem Gminy w Tolkmicku zorganizowaliśmy III Bieg Mikołajkowy, w którym wzięło udział 48 osób (tym razem nie dopisała pogoda), głównie dzieci i młodzież z tolkmickich szkół, ale byli również obecni dorośli – Stowarzyszenie sponsorowało drobne nagrody rzeczowe.

9. 17 grudnia 2016 r. odbyła się  na Placu Wolności Wigilia pod tolkmickim niebem, której byliśmy współorganizatorami. Tradycyjnie przygotowaliśmy potrawę wigilijną: śledzie w oleju. Produkty na potrawę zakupiliśmy ze środków Stowarzyszenia, znaleźliśmy sponsora, który podarował chleb.