Lanzania - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej

Zobacz nas naFB

Ciekawe miejsca

Grodzisko Tolkmita

Położone niedaleko Tolkmicka staropruskie grodzisko. Założone około 650 roku p.n.e. przez Bałtów. Grodzisko zajmuje obszar około 3,5 ha i obejmuje tarasowate wzniesienia oraz położony na ich szczycie gród zbudowany na planie nieregularnego prostokąta, otoczony wysokimi wałami.

 

 

Średniowieczny układ urbanistyczny miasta

W części Tolkmicka zachował się oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny charakteryzujący się niską zabudową oraz wąskimi, brukowanymi uliczkami.

 

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła

Kościół zbudowany w stylu gotyckim, poświęcony w 1376 roku. W latach 1550 i 1767 strawiony przez ogień i dwukrotnie odbudowywany wysiłkiem mieszkańców Tolkmicka. We wnętrzu w dużej części zachowało się oryginalne, historyczne wyposażenie.

 

Średniowieczna baszta gotycka oraz pozostałości dawnych murów obronnych miasta

Pozostałości powstałego w 1370 roku systemu obronnego Tolkmicka, na który składały się mury o grubości 3m i wysokości 6m otaczające miasto, pięć bram i wieży obronnych oraz dwie furty. Mury otaczała fosa, która powstała w wyniku przesunięcia koryta rzeki Stradanki. Do dnia dzisiejszego zachowała się w całości jedna z baszt oraz ruiny murów obronnych.

 

 

Barkowa kaplica cmentarna z 1738 roku

Neogotycka kaplica ewangelicka z 1887 roku w której obecnie ma siedzibę kościół polskokatolicki

 

Budynek dworca kolejowego

Zabytkowy dworzec kolejowy zbudowany w 1867 roku. Obiekt powszechnie uznawany za perłę architektoniczną – najładniejszy dworzec kolejowy położony na szlaku tzw. Kolei Nadzalewowej. Zbudowany z tzw. muru pruskiego, charakterystycznego dla okolic Tolkmicka.

 

 

Port w Tolkmicku

Największy na Zalewie Wiślanym polski port morski. W porcie znajduje się bosmanat oraz stacja ratownictwa morskiego SAR. W 2010 roku w porcie powstanie w ramach projektu „Pętla Żuławska” baza żeglarska na którą składać się będą: pomosty pływające z miejscami do cumowania jachtów, miejsca do cumowania jachtów przy zachodnim nabrzeżu z dostępem do wody pitnej i energii elektrycznej oraz budynek w którym znajdzie się zaplecze socjalno – sanitarne dla żeglarzy (suszarnie, prysznice, sanitariaty).



1xslots

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego
na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie.


  •  
  • czarterujtu.pl

Partnetrzy stowarzyszenia