Lanzania - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej

Zobacz nas naFB

Aktualności

Wiosenny rajd pieszy po Wysoczyźnie Elbląskiej 2017

 W dniach 2 i 3 czerwca odbył się kolejny rajd po Wysoczyźnie Elbląkiej zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej Lanzania. Początkiem marszu i zarazem bazą noclegową była świetlica w Suchaczu. Tutaj zjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tolkmicku oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Węzinie. Razem wyruszyli z przewodnikami Danielem Kalwajtysem i Łukaszem Krukiem szlkiem turystycznym w stronę Łęcza. Po drodze uczestnicy rajdu przystawali, aby posłuchać przewodników i ich opowiadań związanych  z Wysoczyzną Elbląską (o historii, przyrodzie geografii),  pierwszy przy Szkole Podstawowej tzw. Zamku, następny przy kamieniu ZHP, potem na stanowisku widokowym Nadleśnictwa Elbląg, następny w Staropruskim Grodzisku. Droga była bardzo trudna przes las i ciągle stromo w górę, jak w prawdziwych górach, ale tak jest na Wysoczyźnie. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie bardzo dzielnie z trudną trasą, nawet pierwszoklasiści. Po przyjściu na miejsce noclegowe odbyło się ognisko, pieczenie kiełbasek i jeszcze... spacer nad Zalew Wiślany w celu zobaczenia pięknego zachodu słońca. Następnego dnia po śniadaniu odbyły się konkursy: sportowy, plastyczny i wiedzy na temat Wysoczyzny Elbląskiej. Konkurencja była bardzo zaciekła, ale wyrównana, w konkursie wiedzy były dwie drużyny: uczniów z Węziny i uczniów z Tolkmicka, które ostatecznie zremisowały. Po konkursach jeszcze przemarsz przez łąki i lasy na miejsca, z których rozciąga się cudowny widok na wody Zalewu i Mierzeję Wiślaną. Robił on ogromne wrażenie zwłaszcza na młodzieży z Węziny , ponieważ  mieszkają oni na terenie Żuław, gdzie krajobraz jest dość monotonny, bo zupełnie płaski. Po powrocie do świetlicy odbyło się wręczenie nagród i upominków dla wszystkich uczestników rajdu. Zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii wszyscy powrócili do domów.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej Lanzania składa serdeczne podziękowania za udział w rajdzie przewodnikom (Danielowi Kalwajtysowi i Łukaszowi Kruk), opiekunom (paniom  Renacie Rzepnickiej, Jolancie Sadowskiej, Antcie Gulbertowicz, Aleksandrze Sosnowskiej-Kessler, Jolancie Boss i Renacie) oraz pani Marlenie Szulc za udostępnienie świetlicy.

Projekt "Rajdy piesze po Wysoczyźnie Elbląskiej 2017" został dofinansowny przez Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku.Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego
na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie.


  •  
  • czarterujtu.pl

Partnetrzy stowarzyszenia